Milujem umenie a príbehy o rôznych krajoch, ľuďoch a ich osudoch. Milujem ich od detstva. Takéto príbehy nám kedysi rozprávali starí rodičia, keď vonku pršalo a doma sme sa s bratom strašne nudili.

Častokrát sa "rozprávky" (tak ich volali dospelí v našom okolí) začínali otázkou: "Viete, čo držím v rukách?" a poukazovali pri tom na predmet z domácnosti, ktorý už dávno všetci vnímali ako samozrejmosť, prirodzenú súčasť ich každodenného života.

Takým vždy bol, napríklad, aj maľovaný nábytok.

Každý starožitný predmet časom obrastá papradím rodinných historiek a s každým škrabancom nadobúda väčšie a väčše čaro. Patinu spomienok. Nie sú to len krásne veci, ale ja krásne príbehy...

Škoda, že stať sa zberateľom takýchto príbehov nie je jednoduché.
Ale veď sami viete, že žiadna (ani neprekonateľná) prekážka ešte nikdy odhodlanú ženu nezastavila. :)

Vyrábanie miniatúrnych kópií ma chytilo za srdce asi pred rokom.

Nemáme nekonečne veľku “chyžu”, ani dielňu. (No, kto má? :) ) Navyše, si nedokážem vybrať len jeden vzor, akým by som chcela veľkú skriňu pomaľovať.

Muselo sa teda nájsť nejaké riešenie. :)

Čaro miniatúr spočíva v tom, že ich môžete vlastniť koľkokoľvek. Aj keby ste nemali priestor alebo financie na nábytok skutočnej veľkosti. 

Dobrá správa je však tá, že teraz si môžete aj Vy "zariadiť" domácnosť ľudovým nábytkom bez akejkoľvek ujmy. 

Pri pohľade na skrinky si predstavujem, aká rodina mohla vlastniť takýto nábytok.

Modrý šatník si predstavujem niekde na vidieku v Alpách. Vo vlastníctve mladej gazdinej, ktorá sa po svadbe presťahovala za manželom. Na dvierka skrine preto poprosila namaľovať pohľady z jej rodnej dediny.

Skrinka s viničom mohla patriť rodine z francúzskeho chateau, alebo napríklad nášho Pezinku či Tokaja.

Benátsku knižnicu si predstavujem v Bratislave. "Poukladali" sme do nej naše obľúbené veci - knihy, fotky a presýpacie hodiny.

Táto skrinka má náš vlastný príbeh, je to naše malé pripomenutie, kým sme - knižnica po dedovi, na polici fotka mamičky z dovolenky v nádhernom klobúku, knihy o umení, rôzne vzácne drobnosti a ruské matriošky...

Možno Vás prekvapím. Ale priznám sa, aj mne je veľmi sympatický škandinávsky minimalizmus a svetlé farby. Ale vo všetkých minimalistických interiéroch (hoci aj perfektne naaranžovaných) mi chýba genius loci, niečo, čím sa odlišujú od iných interiérov tohto druhu, nejaká hlavná dominanta, ktorá vyrozpráva o majiteľovi a o jeho osobnosti viac, než len jeho životopis. Chyba mi, áno, príbeh...

Kde si predstavujeme miniatúrne skrinky?

Miniatúry dokážu osviežiť Váš obľúbený kútik akéhokoľvek štýlu. 

Nestratia sa v minimalistickom interiéri:

Nerušivo zapadnú aj do vidieckeho interiéru, či interiéru v prírodnom štýle:

Predstavujeme si ich všade tam, kde dokážu urobiť radosť.

Ak Vás oslovili naše nové maľby, skúste si predstavit Vašu vysnívanú skrinku s príbehom. Namaľujeme ju pre Vás :)

Majte sa krásne.

Valentína, "TalkFolk"